odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Aktuality

Prezident znevažuje roli senátu. Babiš mohl o Tchaj-wanu mlčet, ale podpořil postoje komunistů

Prezident znevažuje roli senátu. Babiš mohl o Tchaj-wanu mlčet, ale podpořil postoje komunistů

13.09.2020

Minulý týden se vrátila česká senátní delegace z Tchaj-wanu. Jedním z členů byl i 1. místopředseda senátu Jiří Růžička. Cestu hodnotí jako velmi přínosnou a inspirativní. „Svou cestou jsme navíc ukázali, že máme rovná záda a nemusíme se před někým hrbit, což je pro člověka mé generace, který většinu života prožil v komunismu, velice důležité,“ popisuje senátor Růžička v rozhovoru pro FORUM 24.

Pane senátore, jak zpětně hodnotíte vaši cestu na Tchaj-wan? Bylo to správné rozhodnutí – i přes ten tlak Číny a některých českých představitelů?

Jednání na Tchaj-wanu předčila veškerá naše očekávání. Vedle důležitých politických jednání proběhla i setkání zástupců českých a tchajwanských firem a podnikatelé mohli navázat jedinečné kontakty, což v asijském světě není vždy jednoduché. Zástupci vysokých škol a vědeckých institucí pak dojednali spolupráci na další roky. Vývoj a výzkum jsou oblasti s vysokou přidanou hodnotou, kterým bychom se měli věnovat, abychom se více posunuli směrem k inovativní ekonomice.
Svou cestou jsme navíc ukázali, že máme rovná záda a nemusíme se před někým hrbit, což je pro člověka mé generace, který většinu života prožil v komunismu, velice důležité. Česká republika je svobodná, demokratická a suverénní země a v našem zájmu není podléhání čínskému nátlaku ani jiným mocnostem. Někteří čeští političtí představitelé by si to měli uvědomit a hájit zájmy ČR, ne Čínské lidové republiky. Věřím, že jsme ukázali, jak má spolupráce a podpora demokratických zemí vypadat.

Jak jste vnímal vyhrůžku čínského ministra zahraničí o „zaplacení vysoké ceny“ za cestu na Tchaj-wan?

Vyhrůžky ze strany Číny jsou nepřípustné a do diplomacie rozhodně nepatří. Svými vyhrůžkami a nátlakem se snaží předem zastrašit a varovat další země, které by chtěly naši delegaci na Tchaj-wan následovat. Navíc už Čína oznámila, že zakáže vstup na své území všem členům delegace a firmám nepovolí vstup na svůj trh.
Chápu, že případná ekonomická omezení mohou některé firmy bolet, a je mi to líto. Bohužel tyto reakce svědčí hlavně proti Číně. Ukazuje se, že je nespolehlivým partnerem, který staví ideologii nad všechno ostatní. Měli bychom si uvědomit, že je to věc, která se netýká pouze České republiky, ale i dalších zemí. A podle toho by měly postupovat i další demokratické země.

Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Prima řekl, že podle něj jde o klukovskou provokaci. Co lze číst z takového stanoviska? Je prezident servilní vůči diktaturám?

Prezidentovo chování je jen dalším důkazem jeho znevažovaní role senátu. O náklonnosti prezidenta k ČLR nemůže být pochyb. V posledních dnech to dokládá i jednání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, který se tajně sešel s velvyslancem ČLR, aby ho ujistil, že Zeman nebude zvát předsedu senátu na jednání nejvyšších ústavních činitelů. Prezident tak opakovaně znevažuje ústavní principy naší země. A netýká se to jen senátu, ale třeba i rozhodnutí soudů, která naprosto nerespektuje.
Považuji proto za důležité, že cesta senátní delegace vedené předsedou Vystrčilem měla a má podporu výrazné většiny senátu a ukázalo se, že i mnoha občanů ČR. Ceníme si i podpory, kterou naší delegaci vyjadřovali lidé v zahraničí. Věřím, že naplníme ekonomická očekávání, se kterými jsme na Tchaj-wan jeli, a budou nás následovat i další země. To by byl nejlepší vzkaz nejen prezidentu Zemanovi.

ZDROJ: forum24.cz, Tony Havlík
Celý rozhovor s 1. místopředsedou Senátu si můžete přečíst zde: Odkaz na rozhovor


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu