Je to náměstí. Tak má být přístupné
15.03.2021
Tahle země má určitě důležitější problémy. Nesmyslné uzavření areálu Pražského hradu však představuje lapálii, kterou snad půjde v dohledné době rozlousknout. Pokusí se o to shromáždění, jež odpůrci uzávěry svolávají na polovinu dubna na zdejší náměstí U svatého Jiří. Výsledkem by mělo být soudní rozhodnutí, zda je sídlo českých panovníků soukromý vnitroblok, nebo veřejné prostranství.
(editovaný přepis článku z magazínu Reportér)
Letos v létě uplyne pět let od chvíle, kdy se z návštěvy Pražského hradu stala zábava pro otrlé. Policejní kontroly s rámovými detektory spojené s osobní prohlídkou způsobovaly dlouhé fronty, v nichž se čekalo až desítky minut. Mnozí Češi se začali návštěvě Hradu vyhýbat.
Přesně před rokem pak byl areál Pražského hradu odříznut od okolního světa úplně. S odvoláním na virovou epidemii se všechny brány zamkly, zůstal jen průchod pro zaměstnance. Od poloviny května byl Hrad pět měsíců otevřený, dokonce ubylo kontrol. Od října však zůstává znovu nedobytný, projdou opět jen lidé pracující uvnitř, případně jejich návštěvy.
Pro obyvatele hlavního města má popsaný stav praktické důsledky. Z území o rozloze třiceti hektarů se stala neprůchodná bariéra, která lidem brání při pěších cestách do práce, domů či na procházku. Odříznuta zůstala i katedrála sv. Víta nebo třeba pošta, která sloužila lidem z okolí.
„Můj pohár trpělivosti přetekl, když jsem šel zahajovat výstavu do Nové oranžerie v Královské zahradě. U vchodu stála šílená fronta, tak jsem – ač nerad – vytáhl senátorský průkaz a poprosil, jestli by pánové byli tak laskavi a pustili mě, že jdu do práce. Vysmáli se mi a poslali mě na konec fronty,“ vypráví Jiří Růžička.
Dvaasedmdesátiletý místopředseda Senátu a dlouholetý ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera, který byl zvolen za TOP 09 a STAN, vyzval spolu s místostarostou Prahy 6 Janem Lacinou (STAN) už dvakrát prezidenta Zemana, aby Hrad otevřel, odstranil zátarasy a zrušil kontroly. „Úplné uzavření části města chápeme jako výraz zvůle a neúcty k občanům,“ zakončili svůj letošní dopis.
Neuspěli. Hrad opakovaně argumentuje, že „na prvním místě zůstává zajištění zdraví a bezpečnosti návštěvníků“, obrázek si lze udělat i z nedávného vyjádření kancléře Vratislava Mynáře na stránkách Pražského hradu: „Je nutné vycházet z celkové povahy a smyslu opatření, jejichž aplikací bychom neměli vytvářet situace jdoucí proti smyslu zdravotní prevence.“
Senátor Růžička a místostarosta Lacina se odpovědi nedočkali, jejich novoroční dopis zůstal bez odezvy. „Štve mě to čím dál víc,“ říká Jiří Růžička a dodává: „Oficiálně se odvolávají na covidovou situaci, ale takové zdůvodnění neberu. Vidím za tím pomstychtivost, zlou vůli a záměr demonstrovat, že si můžou dělat, co chtějí. Je to velká hanebnost.“
Místopředseda Senátu poukazuje na existenci modernějších řešení, než je kompletní uzávěra areálu. „Například na fotbalových stadionech v Anglii běžně používají detekci obličejů,“ nabízí někdejší tělocvikář. Připomíná rovněž možnost vytvořit průchod alespoň z Prašného mostu na Malou Stranu. „Takový koridor by mohl bezpečně míjet úřední budovy,“ říká.
Zdroj: Magazín Reportér; 15. 3. 2021; Marek Šálek