odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Aktuality

Česko se připojí k oslavám sta let prince Philipa v sídle Senátu

Česko se připojí k oslavám sta let prince Philipa v sídle Senátu

07.06.2021

Jeho britská královská Výsost princ Philip, který založil program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE), by 10. června oslavil 100 let. Česká oslava nedožitého výročí prince Philipa proběhne ve Valdštejnské zahradě, akci totiž podpořil 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička.

Národní výzvu k oslavám prince Philipa zahájí slavnostní recepce k uctění odkazu prince Philipa, která proběhne 10. června ve Valdštejnské zahradě, která je součástí sídla Senátu Parlamentu ČR.

Událost proběhne pod záštitou Národního centra DofE a 1. místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky. „Je nám ctí, že oslava odkazu tak významné osobnosti, jakou byl princ Philip, proběhne právě v prostorách Senátu ČR. Vnímáme to také jako poctu všem učitelům a studentům, kteří se programu účastní. Program DofE je pro mladé lidi důležitým prostředkem, jak se posouvat vpřed a budovat si správné hodnoty,“ říká senátor Růžička.

„Na slavnostní recepci v Senátu odstartujeme globální výzvu #dofe100 na počest nedožitých sta let prince Philipa. Výzva je určena všem, kteří chtějí podpořit restart aktivního života mladých lidí po pandemii a umožnit zapojení do programu i sociálně znevýhodněným mladým lidem. Stačí si najít dostatečně motivující cíl v počtu sto a dosáhnout jej. Přečíst sto knížek, udělat sto kliků, věnovat sto minut dobrovolnictví v domově pro seniory, naučit se sto cizích slov a podobně,“ dodává Tomáš Vokáč, výkonný ředitel DofE v České republice. V rámci oslav organizátoři spustili i speciální webovou stránku www.dofe.cz/dofe100, na kterých se veřejnost může k oslavám připojit a vyzkoušet si, jak program DofE funguje.

Program mění životy i sociálně znevýhodněným dětem

Jedním z absolventů bronzové úrovně DofE je i Josef Gulyás, romský chlapec z Dětského domova Střekov v Ústí nad Labem. V rámci programu si dal za cíl zvítězit v turnaji stolního tenisu dětského domova, koučovat děti k pravidelnému pohybu a doučovat spolužáka v matematice. „DofE mi dalo motivaci plnit si cíle, nevzdávat se a pomáhat ostatním.“

Další účastnicí je i Šárka Pospíšilová z Gymnázia Česká lípa, která v rámci dobrovolnictví čte, povídá si a naslouchá klientům z Alzheimercentra. I to ji motivovalo přihlásit se k účasti na globálním summitu mládeže, kde mladí lidé z celého světa diskutovali nad aktuálními tématy jako návrat do aktivního života po pandemii, duševní hygiena, ochrana planety nebo boj proti dezinformacím. „DofE a účast na summitu mi pomáhá si neustále připomínat, že je třeba vážit si toho, co mám, a vytěžit z dané situace maximum.“

Zdroj: www.senat.cz a DOFE, Nikola Slováková: nikola.slovakova@dofe.cz, 725 430 298


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu