odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Aktuality

Senátoři v Praze dnes vzdali u příležitosti výročí republiky hold soše Tomáše Garrigue Masaryka

Senátoři v Praze dnes vzdali u příležitosti výročí republiky hold soše Tomáše Garrigue Masaryka

28.10.2021

Položením květin u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka (TGM) na Hradčanském náměstí v Praze uctili dnes zástupci Senátu vznik samostatné republiky.

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) je nutné dál pečovat o suverenitu a nezávislost země a její demokratické principy. Nedávné volby do Poslanecké sněmovny, ve kterých uspěla opozice, podle něj v této souvislosti přinesly naději. Už od rána byly u sochy Masaryka květiny a věnce věnované například prezidentem Milošem Zemanem či Poslaneckou sněmovnou.

Předseda horní komory připomněl, že Československo rovněž stálo na parlamentní demokracii a dvou parlamentních komorách. "Chtěli jsme připomenout, že demokratické principy, na kterých samostatná Československá republika vznikla, je třeba dál oživovat a pečovat o suverenitu a nezávislost země, což si myslím, že se Senátu daří, a to napříč stranami," řekl Vystrčil.

Spolu s Vystrčilem se pietního aktu u sochy TGM zúčastnili například místopředsedové senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) a Jiří Růžička (TOP 09). Ještě předtím senátoři uctili vznik republiky při pietě na Vítkově.

Vznik Československa si dnes připomněli i další čeští politici. Například poslanec a předseda České pirátské strany Ivan Bartoš, poslankyně Olga Richterová (Piráti) a primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) dnes dopoledne byli u sochy prvního prezidenta na Bachmačském náměstí v pražských Dejvicích. "Vnímejme tento den jako příležitost oslavit to, na co můžeme být hrdí. I když jsme sice nikdy nebyli žádnou velmocí co do síly nebo rozlohy, naše hlavní síla vždy spočívala v přesvědčení a v hodnotách, na kterých náš stát vznikl. Na hodnotách humanismu a demokracie," uvedl poté na facebooku primátor Hřib. Dnes odpoledne položí květiny u sochy prvního československého prezidenta tradičně také rektoři vysokých škol.

Zdroj: nasregion.cz


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu