odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Aktuality

Jsme s vámi,  buďte s námi! - to je memento i pro současnost

Jsme s vámi, buďte s námi! - to je memento i pro současnost

21.08.2022

V noci z 20. na 21. srpna 1968 vtrhly stovky tisíc vojáků armád pěti zemí Varšavské smlouvy do Československa. Rozplynula se tak naděje na politické a společenské uvolnění, které začalo během Pražského jara. Při příležitosti 54. výročí invaze uctil památku obětí u budovy Českého rozhlasu v Praze 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička.

Je 21. srpen a my se scházíme, abychom si připomenuli tento významný den našich moderních dějin. Tehdy vrcholilo Pražské jaro a většina občanů naší země intenzivně sledovala dění v naší zemi. Věřila, že nás čekají skvělé roky. Že je možné jít vlastní cestou, věřila v socialismus s lidskou tváří. A dokonce věřila i svým politikům…

Všechny tyto naděje vzaly za své v noci na 21. srpna a ve dnech, které následovaly. Lidé nevěřili tomu, co viděli. Vyšli do ulic, tiskli letáky, protestovali. Tady na Vinohradské ulici stály ruské tanky, hořela auta, střílelo se. Přesto lidé věřili, že se vše obrátí a okupační vojska zmizí tak, jak se objevila.

Do té doby, než přišla zpráva, že námi milování politici v Moskvě podepsali potupný diktát ze strany SSSR, že kapitulovali.

Nadšení se změnilo ve zklamání, aktivita v rezignaci a odhodlání ve strach. A bylo ještě hůř. Lidé byli vyhazováni z práce, děti nebyly přijímány na školy, každému odešel někdo známý do emigrace. Některé své kamarády jsme pak už nikdy neviděli. V srpnu 1969 už pak proti nám na Václavském náměstí nestály okupační jednotky, ale čeští vojáci, příslušníci VB a milicionáři.

Nikomu se nepodařilo tak dokonale zmenit naději v beznaděj jako vojskům okupantů. Nikomu se nepodařilo změnit pocit vděku k sovětským osvoboditelům v nenávist jako Brežněvovi a jeho armádě.

Ale také se nikomu nepovedlo tak rychle změnit důvěru k představitelům země, jako tehdejší politické reprezentaci. Oni byli ti, do nichž jsme vkládali naděje, jak už to v těžkých dobách bývá.V očích lidí zklamali právě oni!

I to bychom my politici měli mít na mysli, když si dnes v době, která také není jednoduchá, připomínáme 21. srpen 1968 a jeho odkaz. Dámy a pánové, srpen 68 je i memento pro současnost: Jsme s vámi, buďte s námi!


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu