odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jirí Ružicka - Fotogalerie

Konference 30 let svobody

15.11.2019

„Když byl Václav Havel v prosinci zvolen prezidentem, věřili jsme, že už bude jenom dobře. Po třiceti letech tušíme, že ne všechno se úplně skvěle povedlo, ale přesto je důvod k optimismu a oslavám. Žijeme v bezpečné, svobodné, demokratické zemi a svobodní lidé mohou dělat věci, o kterých se jim před třiceti lety ani nesnilo,“ uvedl Jiří Růžička.

Milé paní senátorky, vážení páni senátoři - současní i minulí, dámy a pánové, studenti i učitelé, vzácní hosté,

asi většina nás přítomných si moc dobře pamatuje, že rok 1989 byl rokem projevů nespokojenosti a pohnutých událostí. Začalo to lednovým Palachovým týdnem, pokračovalo tvrdě potlačovanými demonstracemi k 21. srpnu či 28. říjnu a vše vrcholilo při oslavách 17. listopadu. Tehdy byl také pátek.

Jako mladý učitel jsem vyrazil za studenty na Albertov. S davem demonstrantů jsem pak pokračoval na Vyšehrad, z něj po nábřeží na Václavské náměstí. Tam jsme ale už nedorazili, protože velká část průvodu skončila mezi kordony pohotovostního pluku na Národní třídě.

Euforii, která celou dobu panovala, vystřídal strach. Obrovský strach umocněný obavami, co se bude dít dál. Strach později vystřídal pocit, že už všeho bylo dost a vlastně i velký vztek… Jak všichni víme, následovaly dny, kdy se hrálo o naši budoucnost, a původní nejistota se koncem prosince změnila v přesvědčení, že teď už bude jenom dobře! Po třiceti letech víme, že se všechno nepovedlo tak, jak jsme si představovali, ale jsem přesvědčen, že i přesto je důvod k úsměvu, optimismu a oslavám! Žijeme v bezpečné, demokratické zemi, kde svobodní lidé mohou dělat věci, o kterých se jim před desítkami let ani nesnilo!

Tehdy by mě ani ve snu nenapadlo, že budu stát za třicet let v Senátu před téměř dvěma stovkami lidí a jako jeho místopředseda zahajovat konferenci o tom, co skvělého jsme v posledních letech v naší zemi dokázali. A nebylo to jen tím, že Senát ještě v našem ústavním pořádku ani neexistoval.

Věřím, že podobné slavnostní pocity má většina z nás, a proto jsme vás pozvali na tuto oslavu. Dnešní konferencí totiž vzdáváme hold všem, kteří se zasloužili o to, že - žijeme v bezpečné zemi a jsme hrdí na svou armádu - že se k lidem dostávají nezkreslené informace - že jsme zachytili technologické trendy moderní společnosti - že kolem našich domů nejsou dřevěná lešení - že jíme a pijeme úplně jinak než kdysi A hlavně, hlavně tak vzdáváme všem, kteří věří v sílu ideálů a jsou pro ně schopni i něco udělat!

To platí beze zbytku o všech, kteří dnes budou v moderovaných panelech vystupovat, kteří přijali naše pozvání.

Jsme tomu opravdu rádi, vážíme si jejich, ale i vaší účasti. A stejně tak jsme hrdí, že konferenci pořádáme v prostorách Senátu PČR. Instituce, která nepochybně je a i nadále bude zárukou demokracie a svobody v naší zemi!

Dámy a pánové vítejte na konferenci 30 let svobody!

Konference 30 let svobody Konference 30 let svobody Konference 30 let svobody
Konference 30 let svobody Konference 30 let svobody Konference 30 let svobody

Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu