odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Aktuality z Prahy 6

Za otevřený Hrad. Demonstranti se shromáždili v areálu, soud to podpořil

Za otevřený Hrad. Demonstranti se shromáždili v areálu, soud to podpořil

18.04.2021

Odpůrci uzavření Pražského hradu se setkali přímo v jeho areálu, aby protestovali proti uzamčení památky pro návštěvníky. Policie účastníky manifestu nepustila z Hradčanského náměstí, museli obejít Hrad a jít po Starých zámeckých schodech.

Na manifestu se setkalo několik desítek lidí, projev na náměstí U Svatého Jiří přednesl například senátor Jiří Růžička. Akce probíhala za dohledu policie a trvala několik desítek minut. Účastníci žádali otevření areálu Hradu pro návštěvníky - a to v souladu s platnými opatřeními.

„Většina civilizovaného světa si den památek a sídel připomíná tak, že zpřístupní památky zadarmo. V dnešní době to nejde, tak jsou aspoň zpřístupněné zahrady a podobné věci. Mrzí mě, že Česká republika jakoby se vydala zpátky a musíme jako občané této země bojovat o to, aby ta nejdůležitější památka, Pražský hrad, byla přístupná, tedy jeho areál, nikoli vnitřní prostory. Myslím, že ten boj dříve či později vyhrajeme,“ uvedl zakladatel spolku Vojtěch Razima.

Setkání se zúčastnil také senátor Jiří Růžička, který uvedl, že pro obyvatele Prahy 6 je cesta přes Pražský hrad přirozenou spojnicí třeba při cestách do práce. „Považovali jsme to za hanebné, že se ten průchod uzavřel. Poprvé nám Kancelář prezidenta republiky odpověděla, podruhé ne, řekl bych, že se ta arogance stupňovala,“ uvedl Růžička. Za otevření areálu Hradu se dlouho bere také Praha 6, její místostarosta Jan Lacina dnes řekl, že nevidí žádný důvod, proč by areál měl být uzavřen.

Na manifest dohlíželi nejen policisté, ale také vojáci s dlouhými zbraněmi. Po několika krátkých proslovech účastníci místo opustili, opět Jiřskou ulicí.

Před manifestem probíhal soud Soud se v pátek zastal organizace Kverulant.org, která dnes uspořádala shromáždění v areálu Pražského hradu. Vyhověl její správní žalobě proti rozhodnutí ministerstva vnitra, které argumentovalo tím, že areál není veřejným prostranstvím.

Zdroj: idnes.cz; 18. 4. 2021
Celý článek naleznete zde: Odkaz na článek


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu