odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Senát projedná žalobu na Zemana

Senát projedná žalobu na Zemana

14.06.2019

Dlouhodobá a soustavná prezentace Česka v zahraničí v rozporu s oficiální politikou vlád, jmenování prezidentského kabinetu Jiřího Rusnoka navzdory tehdejší „stojedničkové“ dohodě sněmovních stran o sestavení vlády, nejmenování Miroslava Pocheho ministrem zahraničí nebo zpochybňování nezávislosti justice. Těmito a několika dalšími kroky se měl prezident Miloš Zeman podle více než třiceti senátorů dopustit porušení ústavy.

Po včerejším hlasování Senátu je jasné, že jejich počet stačí k tomu, aby se žalobou na hlavu státu zabývala celá horní komora parlamentu, kde má převahu opozice. Podána k Ústavnímu soudu by však mohla být až po souhlasu tří pětin poslanců. „Žaloba se stává širokou záležitostí širokého spektra senátorů a senátorek a je třeba ji brát vážně,“ řekl předkladatel návrhu Václav Láska z šestičlenného klubu Senátor 21. Připomněl, že Senát je jediná instituce, která může prezidenta zažalovat. „Pokud by mlčel, znamenalo by to, že jeho jednání je v pořádku, že je legitimní,“ míní.

Pod návrhem jsou podepsáni i zástupci KDU-ČSL, STAN, ODS, TOP 09 či bývalí prezidentští kandidáti Pavel Fischer a Marek Hilšer. Z třináctičlenného klubu ČSSD iniciativu jako jediný podpořil Jiří Dienstbier.

Láska poznamenal, že cílem žaloby není Zemana sesadit. „Jde o stanovení mantinelů pro výkon prezidentského mandátu,“ uvedl. Kvůli podpoře sněmovny nechce třicítka senátorů projednání uspěchat. Dolní komora podle nich žalobu obdrží až po prázdninách. Sněmovna má tři měsíce na debatu a dání souhlasu. Kdyby se ve lhůtě nevyjádřila nebo návrh nezařadila na program, její stanovisko je nesouhlasné. Vzhledem ke složení sněmovny, kterou ovládá koalice ANO a ČSSD tolerovaná komunisty, je úspěch žaloby takřka vyloučený. Senátor Jiří Růžička (TOP 09) si to podle svých slov uvědomuje. „Je ale třeba neustále upozorňovat na to, že si prezident nemůže vykládat ústavu, jak chce,“ řekl.

Od ustavení Senátu v roce 1996 se jeho členům podařilo podat žalobu na prezidenta jen jednou, a to před šesti lety na Václava Klause. Důvodem byla jeho rozsáhlá amnestie. Ústavní soudci řízení zastavili, protože krátce po podání žaloby Klausův mandát vypršel. Cílem žaloby není Zemana sesadit. Jde o stanovení mantinelů pro výkon prezidentského mandátu, uvedl senátor Václav Láska.

Zdroj: E15; 14. 6. 2019; rubrika Události; autor Pavel Otto


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu