odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Senátoři TOP 09 podpoří žalobu na prezidenta a zmírnění EET

Senátoři TOP 09 podpoří žalobu na prezidenta a zmírnění EET

24.07.2019

Senát projedná na nadcházející schůzi ústavní žalobu proti prezidentu republiky, zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) nebo novelu zákona o státním zastupitelství. Do Senátu se také vrací novela zákona o státním občanství, která úspěšně prošla Poslaneckou sněmovnou a v případě odsouhlasení Senátem začne platit.

„Senát je jediná instituce, která může iniciovat žalobu proti prezidentu republiky. Pokud bychom mlčeli, legitimizovali bychom jednání prezidenta, což může být nebezpečné nejen do budoucna. Je důležité mluvit o tom, jestli je možné, aby prezident republiky hrubým způsobem porušoval Ústavu a vykládal si ji tak, jak se mu zlíbí, případně aby nerespektoval rozhodnutí nezávislých soudů,“ uvedl první místopředseda Senátu Jiří Růžička, který Ústavní stížnost podpořil. Ústavní stížnost podepsal i senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

Senát projedná k zákonu o EET také pozměňovací návrhy. Návrh na zmírnění byrokratické zátěže předložil senátor TOP 09 Herbert Pavera a hospodářský výbor Senátu tento návrh podpořil. Senátor Pavera k tomu řekl: „Stále dokola od vlády slyšíme, jak se všemožně snaží podporovat české podnikatele. Přitom jsme na programu jednání výboru měli další rozšíření EET. Toho, které dopadne na ty nejmenší živnostníky – kadeřnice, obuvníky nebo třeba řemeslníky. Kolegy z výboru jsem proto přesvědčil, že bychom měli alespoň těm nejmenším ulevit. Navýšení limitu pro tzv. „off-line režim“ na jeden milion korun jim přinese nejen zjednodušení, ale současně dojde i ke sjednocení s limitem pro povinnou registraci plátců DPH a zpřehlednění celého systému.“

Senát znovu projedná novelu zákona o státním občanství, kterou iniciovala komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí, které předsedá senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. Novela již byla schválena Poslaneckou sněmovnou. „Jsem velmi rád, že se blížíme ke konci projednávání této novely a věřím, že ji Senát schválí. V současné době platí zákon, ze kterého byla vyškrtnuta možnost získání státního občanství pro děti bývalých občanů Československa, kteří občanství ztratili před rokem 1989. Je to velmi zásadní věc pro naše krajany žijící v zahraničí, protože rozdělila jejich rodiny. V nich jsou pak některé děti s českým občanstvím a některé bez něj. Není přeci normální, aby jedno dítě mělo práva občana České republiky a druhé ne, jen proto, že se narodilo jindy a jinde. Výrazně to pak komplikuje cestování, navštěvování některých škol nebo návrat do vlasti. Všechny tyto komplikace snad budou po dnešním projednání Senátem minulostí a věřím, že zákon již brzy začne platit v upravené podobě,“ říká předseda stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Tomáš Czernin.

Senát rovněž projedná i senátní návrh novely zákona o státním zastupitelství. „Vláda má v současnosti možnost odvolat nejvyššího státního zástupce bez udání důvodů i bez možnosti přezkoumání tohoto rozhodnutí. Podstatou senátního návrhu je proto požadavek na zamezení případného odvolání nejvyššího státního zástupce a narušení běhu státního zastupitelství. To musí být nezávislé na politické moci nebo dokonce na politické zvůli,“ uvádí jeden z předkladatelů zákona Jiří Růžička.

LENKA BRANDTOVÁ, TISKOVÁ MLUVČÍ TOP 09


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu