odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Svoboda se nemá protrpět, ale bránit. A hlavně ji žít, zaznělo na konferenci Senátu k 30. výročí sametové revoluce

Svoboda se nemá protrpět, ale bránit. A hlavně ji žít, zaznělo na konferenci Senátu k 30. výročí sametové revoluce

15.11.2019

Na konferenci „30 let svobody“ se téměř třicítka výrazných osobností ve Valdštejnském paláci podělila o své osobní příběhy z roku 1989 a úvahy o proměnách, které se od té doby v České republice odehrály ve společnosti, technologiích, gastronomii, médiích, bezpečnosti či architektuře.

V úvodu konference 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička zavzpomínal, jak se jako mladý učitel vydal za studenty na Albertov a jak euforii panující v průvodu vystřídal velký strach, když byl na Národní třídě sevřen kordony pohotovostních pluků. „Když byl Václav Havel v prosinci zvolen prezidentem, věřili jsme, že už bude jenom dobře. Po třiceti letech tušíme, že ne všechno se úplně skvěle povedlo, ale přesto je důvod k optimismu a oslavám. Žijeme v bezpečné, svobodné, demokratické zemi a svobodní lidé mohou dělat věci, o kterých se jim před třiceti lety ani nesnilo,“ uvedl Růžička.

Navázal na něj místopředseda Jan Horník se svým mottem: „Svoboda se nesmí protrpět. V tomto okamžiku možná trochu trpíme, proto svobodu musíme bránit a zejména ji žít.“

Mezi řečníky následně vystoupili první předseda českého Senátu a signatář Charty 77 Petr Pithart, autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný, předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář, architekt Adam Gebrian, šéfkuchař Emanuele Ridi, ředitelka Googlu pro východní Evropu Taťána Le Moigne, generální ředitel České televize Petr Dvořák či generál Petr Pavel.

Sue Nguyen, 15.11.2019


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu