odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Senátoři se chystají vrátit daňový balíček sněmovně, chtějí zachovat současné zdanění loterií

Senátoři se chystají vrátit daňový balíček sněmovně, chtějí zachovat současné zdanění loterií

25.11.2019

Daňový balíček, který vláda protlačila Sněmovnou, se zřejmě poslancům zase vrátí i s pozměňovacími návrhy ze Senátu. Senátoři se opírají o doporučení odborníků na léčbu závislostí, kteří považují poslaneckou verzi za chybnou, neboť zvyšuje o 12 procent zdanění nejméně závažné formy hraní, kdežto u ostatních, výrazně nebezpečnějších druhů, tedy tzv. tvrdého hazardu, ponechala zdanění stejné.

„Se stejnou úrovní zdanění hazardu zásadně nesouhlasím. V rámci hazardních her bychom měli umět zhodnotit, zda se jedná o aktivitu, která může prokazatelně vést k závislosti a přináší další společenské problémy nebo se jedná o únosnou aktivitu, jakou jsou např. loterie. Zvýšení jejich zdanění považuji za nepřiměřené i proto, že jejich společenská nebezpečnost je mizivá. Navrhované plošné zvýšení prostě není a nemůže být příspěvkem v boji proti hazardu a závislostem. Je to účelové a pragmatické opatření vlády, která hledá zdroje příjmu. V Senátu bych návrh vrátit Sněmovně předlohu zákona podpořil.“ uvedl pro Zdravotnický deník první místopředseda Senátů Jiří Růžička (bezp., Starostové a nezávislí).

Vláda podle něj postupuje nekoncepčně, opakovaně nezodpovědně, a ke zdanění hazardu přistoupila, protože jí docházejí finanční zdroje. „Zdanit hazard je principiálně správné, ale sdílím obavy odborníků, že zvýšení daní povede k tomu, že se část her přesune do ilegality. To bude vyžadovat razantnější přístup příslušných orgánů,“ obává se 1. místopředseda. „Pokud by to vláda s bojem proti patologické závislosti myslela opravdu vážně, ponechala by stávající výši zdanění na loterie a razantně zvýšila daně například u automatů. Takové zdanění musí jít na úkor provozovatelů tohoto typu hazardních her,“ dodává.

Zdroj: Zdravotnický deník
Odkaz na článek


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu