odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Senátoři TOP 09 zvyšování daní nepodpoří, růst rodičovské ano

Senátoři TOP 09 zvyšování daní nepodpoří, růst rodičovské ano

04.12.2019

Plénum Senátu projedná na své první prosincové schůzi velký daňový balíček, který obsahuje problematické zdanění finančních rezerv pojišťoven, navýšení správních poplatků za vklad do katastru, zvýšení spotřební daně na tabák či sazeb na loterie.

„Chápu, že se paní ministryně financí Schillerová snaží z peněženek občanů vytáhnout další peníze, aby mohla pokračovat v uplácení voličů, podpořit to ale rozhodně nemůžeme. Zvýšení některých daní by pro nás bylo přijatelné, pokud by paní ministryně navrhovala i jiné daně snížit. K tomu však nedošlo nyní, ani v minulosti, kdy jsme se snažili zrušit daň z nabytí nemovitosti,“ komentuje projednávání místopředseda TOP 09 a senátor Herbert Pavera.

Hospodářský výbor doporučil senátorům schválit i pozměňovací návrh senátora Herberta Pavery, který zachovává současné zdanění loterie. „Návrh zdanit více loterie je nesmyslný nejen z pohledu nebezpečí závislosti, ale zřejmě nepovede ani k vyššímu výběru daní. Sněmovní verze novely absolutně neodpovídá společenské nebezpečnosti jednotlivých typů hazardu, kdy se příležitostné zakoupení stíracího losu nebo vsazení sportky dostává na úroveň výherních automatů, a přitom nebezpečnější sportovní kurzové sázení a hraní v kasinu je zdaněno mírněji. To by se mělo změnit,“ dodává Herbert Pavera.

Senát zároveň projedná navýšení rodičovského příspěvku. „Vzhledem k neustálému růstu mezd a cen je navýšení rodičovského příspěvku po dlouhých dvanácti letech zcela správné a my jej podpoříme. Kvůli zdlouhavému vyjednávání ve vládní koalici se toto navýšení stále oddaluje, a to i přesto, že růst slibovala nejen vláda, ale i poslanci z TOP 09 navrhovali zvýšení rodičovského příspěvku s platností už v polovině letošního roku. Je tedy načase příspěvek zvýšit co nejdříve,“ říká první místopředseda Senátu Jiří Růžička.

Během projednávání zákona o státních svátcích senátoři TOP 09 také podpoří zařazení 21. srpna mezi významné dny. „Velmi rád podpořím zařazení 21. srpna mezi významné dny a věřím, že již brzy budeme tento den mít v kalendáři jako Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. 21. srpen 1968 patří k nejtemnějším dnům naší moderní historie a slova „okupace“ či „invaze“ jsou zcela na místě. Cítím nutnost jasně pojmenovat tehdejší zločiny tím palčivěji, že se ve veřejném prostoru objevily výroky, že vůbec o okupaci nešlo, či dokonce, že tehdejší mrtví byli oběti dopravních nehod. Takovému překrucování historie je třeba se postavit,“ dodává první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

LENKA BRANDTOVÁ, TISKOVÁ MLUVČÍ TOP 09


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu