odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Senátory čeká cesta na Tchaj-wan i za Tibeťany

Senátory čeká cesta na Tchaj-wan i za Tibeťany

05.12.2019

Někteří senátoři se příští rok na jaře plánují zúčastnit zasedání tibetské exilové vlády. Informoval o tom první místopředseda Senátu Jiří Růžička. Česko by podle něj mělo být citlivé na porušování demokratických práv. Je možné, že cesty se zúčastní i někteří poslanci.

Senátoři hnutí STAN také podporují cestu předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan. Kuberovu cestu kritizuje prezident Miloš Zeman, výhrady má i diplomacie, a to kvůli ekonomickým dopadům ze strany Číny.

Česko by podle Růžičky mělo být citlivé na porušování demokratických práv. „Vzhledem k tomu, co se odehrává v Hongkongu, to považujeme za důležitý signál,“ uvedl Růžička, proč se klub STAN postavil za Kuberu. Odkázal tak na protivládních protesty, které začaly v Hongkongu v červnu, původně kvůli zákonu o vydávání lidí podezřelých z trestné činnosti do Číny.

Současně Růžička informoval, že tři senátoři dostali pozvánku na setkání s exilovou vládou Tibetu a hodlají se ho zúčastnit, jet by s nimi mělo i několik dalších. „Členy by měli být senátoři, případně i poslanci, kteří jsou v parlamentním klubu, který podporuje tibetskou exilovou vládu. Mělo by to být v dubnu a chceme tím vyjádřit to, že rozumíme požadavkům na demokratické a svobodné přistupování k lidem, kteří v Číně skutečně práva nemají,“ řekl Růžička.

Připomenul, že premiéra tibetské vlády přijali senátoři oficiálně v letos na podzim, na jaře ho hostil primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti). Pozvánku na setkání s tibetským premiérem dostal vedle Růžičky další místopředseda horní komory Jiří Oberfalzer (ODS) a předseda parlamentního klubu na podporu Tibetu Přemysl Rabas z Klubu pro liberální demokracii - SENÁTOR 21. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Tibet čínská armáda obsadila v roce 1950. Peking trvá na tom, že je historicky nedílnou součástí čínského území. Tvrdí, že jeho vláda této oblasti přinesla prosperitu a stabilitu a odmítá obvinění tibetských exulantů a ochránců lidských práv z represe. Plánovaná cesta Kubery na Tchaj-wan rozpoutala mezi českými vrcholovými politiky minulý týden debatu o tom, jaké dopady by mohla mít na české vztahy s Čínou. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) doufá, že návštěva mít důsledky nebude, premiér Andrej Babiš (ANO) i prezident Miloš Zeman varovali před tím, že může ohrozit české ekonomické zájmy i konkrétní firmy.

Zdroj: idnes.cz; 4. 12. 2019


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu