odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Senátoři jednali o aktuální situaci v České republice v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu

Senátoři jednali o aktuální situaci v České republice v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu

18.03.2020

Senátoři na březnovém plénu jednali o aktuální situaci v České republice v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu, postupu vlády a premiéra A. Babiše a zdravotnické krize kvůli onemocnění novým koronavirem.

Vystoupení 1. místopředsedy Senátu PČR Jiřího Růžičky během projednávání bodu na plénu

Stejně jako poslední dny jsem se nejen já i dnes probudil do nezvykle tichého rána. Jindy hlučné město se je tiché, děti neběží do školy, po ulicích se plouží pár lidí v rouškách, sem tam projede auto. Děsivé až apokalyptické.

Ano, nejsme v tom sami. Podobnou situaci zažívají i jiné země a hledají východisko ze situace, která nemá v moderní historii Evropy obdoby. Nebudu mluvit o tom, co všechno vláda této země zanedbala, těch příkladů uslyšíte, pánové, dost a dost.

Jistě, trestuhodně jste zanedbali možnosti, aby se riziko minimalizovalo. Stokrát můžete opakovat, že opatření jsou rychlejší a přísnější než jinde, ale několikatýdenní laxnost a neprofesionalita, nezajištění ochranných prostředků, ujišťování lidí, že vše máte pod kontrolou, obcházení krizového zákona, pozdní aktivování krizového štábu, které vedlo k tomu, že vše řídili politici a ne odborníci, znamenalo, že se miliony lidí pohybovaly nechránění mezi sebou, lékaři, zdravotníci, záchranáři šli do nerovných soubojů s epidemií, netestovalo se, prodavačky obsluhovaly statisíce vyděšených lidí bez nejmenší ochrany a lidé navzájem šířili nákazu. To vše padá i na vaši hlavu.

A všichni víme, že ani zdaleka nejsme na konci, že nás pravděpodobně čeká nárůst počtu nemocných, další restrikce a o ekonomických dopadech – až vše skončí – ani nemluvím!

Naštěstí se ukazuje neuvěřitelná schopnost lidí této země v pravou chvíli se vypnout k velkým výkonům. Hluboce se skláním před všemi, kteří po nocích šijí roušky pro ostatní, vyrábějí dezinfekční prostředky, hlídají děti zdravotníkům, kteří ze své práce takřka neodcházejí, před učiteli, kteří hledají možnosti, jak i v této situaci učit téměř dva miliony žáků, kteří museli zůstat doma, před sestřičkami a lékaři, záchranáři, kteří bojují v první linii a nebo před těmi, kteří sedí i tady – starosty, primátory měst a obcí, kteří se snaží napravit to, co jste zanedbali… A nakonec i před těmi, kteří pochopili, jak moc je situace vážná a snaží se ji osobně zlepšit dodržováním toho, co se mělo stát už před týdny.

Až tahle situace skončí a dá Bůh, že se zase jednoho rána probudím do hlučného města, je načase vyvodit nekompromisní osobní závěry. Následky poneseme totiž hodně dlouho! To, že se dnes zastaví největší firmy této země, že nemáme dostatek rezerv, abychom pomohli finančně malým a středním podnikům, že jsme se chovali i v době konjunktury nezodpovědně, bude znamenat, že něco vláda této země udělala špatně.

Pane premiére, pokuste se potlačit své ego, zastavte osobní kampaň, nechte mluvit a jednat skutečné odborníky. Je to ve prospěch občanů této země. Ti totiž také nepochybně Vaše chyby nakonec stejně zaplatí!


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu