odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Klub Starostové a nezávislí podpoří příspěvek pro obce a kraje i zrušení povinné maturity z matematiky

Klub Starostové a nezávislí podpoří příspěvek pro obce a kraje i zrušení povinné maturity z matematiky

10.06.2020

Senátoři klubu Starostové a nezávislí se na první červnové schůzi chystají podpořit novelu školského zákona a zrušení povinné maturity z matematiky. Na programu jednání je také daňový balíček, ke kterému chtějí senátoři podat pozměňovací návrh zajišťující zákonnou kompenzaci pro obce a kraje, které vlivem koronakrize přišly o příjmy z daní.

Senátoři klubu Starostové a nezávislí opakovaně kritizují, že vyplácení příspěvků osobám samostatně výdělečně činným a společníkům malých firem citelně zasáhne do rozpočtu samospráv. Proto se hodlají zasadit o to, aby obce a kraje získaly finanční kompenzaci formou pozměňovacího návrhu. „Vláda nejprve hodlala připravit samosprávy až o 15 miliard korun, nyní přišla s návrhem, že obce od státu dostanou příspěvek 1 200 na obyvatele jako kompenzaci za nižší příjmy z daní. Bohužel z jejich původního návrhu zcela vypadly kraje, které spravují například nemocnice, školy či údržbu a opravu silnic. To je špatně,“ uvádí předseda klubu Starostové a nezávislí Petr Holeček.

V Senátu je zároveň před druhým čtením senátní návrh zákona číslo 263 o kompenzačním bonusu v souvislosti s koronakrizí, který také reaguje na potřebu finanční kompenzace pro samosprávy. „Pokud by se podařilo prosadit kompenzaci pro obce a kraje cestou pozměňovacího návrhu k daňovému balíčku, senátní návrh již nebude potřebný. Pokud by ovšem sněmovna na obce či kraje zapomněla, Senát má vlastní návrh zákona jako pojistku prosazení kompenzace pro obce a kraje,“ dodává Michael Canov, starosta města Chrastavy a senátor klubu Starostové a nezávislí.

Na programu senátoři mají také novelu školského zákona, která ruší povinnou maturitní zkoušku z matematiky, která by jinak měla platit od příštího školního roku. „Nerezignujeme na výuku matematiky, studenti z ní stále budou moci maturovat dobrovolně. Je to důležitý a nenahraditelný předmět, ale to jsou argumenty pro kvalitní výuku matematiky, ne pro povinnost z ní maturovat. Povinná maturita zkrátka neznamená lepší znalost matematiky a zkvalitnění výuky. Nesmíme dopustit, aby se výuka zúžila pouze na přípravu k maturitním testům. Tím bychom si zavřeli dveře. Navíc studenti by měli mít konečně jasno v tom, z čeho budou příští školní rok maturovat,“ uvádí Jiří Růžička, 1. místopředseda Senátu, který proti povinné maturitě z matematiky bojuje již od jejího zavedení.

Oficiální cesta na Tchaj-wan

V říjnu tohoto roku podnikne předseda senátního výboru pro vzdělávání Jiří Drahoš oficiální cestu na Tchaj-wan. Hlavním cílem cesty bude prohloubení stávající spolupráce mezi Tchaj-wanem a Českou republikou v oblasti vědy a špičkových technologií, se zvláštním zaměřením na kybernetickou bezpečnost. Cesta senátora Drahoše bude navazovat na zářijovou cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila. „Jsem rád, že máme s Tchaj-wanem velmi dobré vztahy nejen na vědeckém poli a pevně věřím, že má cesta přispěje k dalšímu posílení vzájemné spolupráce. Jedním ze záměrů cesty je také vzájemná výměna zkušeností v oblasti boje s koronavirem, v němž Tchaj-wan patří ke světové špičce,“ uvádí senátor a člen klubu Starostové a nezávislí Jiří Drahoš.

Praha 10. června 2020
Jan Doležálek, PR klubu Starostové a nezávislí
Kontakt: dolezalekj@senat.cz, tel. 777 318 839


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu