odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Dalajlama obdrží narozeninové přání od senátorů a členů Parlamentní skupiny přátel Tibetu a videopozdrav s gratulacemi osobností

Dalajlama obdrží narozeninové přání od senátorů a členů Parlamentní skupiny přátel Tibetu a videopozdrav s gratulacemi osobností

06.07.2020

Místopředsedové Senátu a další senátorky a senátoři zaslali narozeninovou gratulaci duchovnímu vůdci Tibeťanů. Čtrnáctý tibetský dalajláma dnes slaví 85. narozeniny. Pod narozeninové přání se podepsal 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička, místopředseda Senátu Jan Horník a senátor Přemysl Rabas, který vede senátní Skupinu přátel Tibetu.

„Jeho Svatost dalajláma moc dobře ví, že myšlenka svobodného Tibetu má v České republice velké zastání, a to nejen u politiků, ale i u široké veřejnosti. Ostatně se o tom přesvědčil osobně při svých několikerých návštěvách Prahy. Narozeninovým přáním mu dáváme najevo, že i přes rozporuplné výroky některých českých představitelů má podpora svobodného Tibetu a lidských práv v naší zemi stále své místo,“ říká 1. místopředseda Jiří Růžička.

Jeho slova potvrzuje i fakt, že v obou komorách českého parlamentu se ke skupinám přátel Tibetu hlásí 57 zákonodárců, což je po Japonsku druhá nejpočetnější pro-tibetská parlamentní iniciativa na světě. „Dalajlamovi jsme v přání poděkovali za podporu míru, mezináboženské harmonie, lidských práv, svobody a demokracie. To jsou hodnoty, na kterých by měla být postavena zdravá demokracie a dalajlama je celý život prosazoval nejen v případě Tibetu, ale po celém světě. Za to mu poděkování vážně patří,“ dodává senátor a šéf senátní pro-tibetské skupiny Přemysl Rabas.

Společně s přáním obdrží dalajlama speciální hrníček ve tvaru dvouocasého lva jako symbol České republiky. Jeho autorem je známý český designér Pavel Šťastný, autor loga Občanského fóra. Hrníček se stal součástí darů pro významné návštěvy Prahy. Dosud ho obdržela např. královna Alžběta II., Bill Clinton, Michael Jackson či Rolling Stones.

Senátoři ve spolupráci s organizací Češi Tibet podporují vytvořili také videopozdrav s gratulacemi, který bude dalajlamovi promítnut a šířit se bude také přes sociální sítě po celém světě, zejména mezi tibetskými komunitami. Dalajlamovi gratulují kromě senátorů osobnosti a přátelé: bývalá první dáma ČR Dagmar Havlová, primátor Prahy Zdeněk Hřib, duchovní Tomáš Halík, bývalý místopředseda vlády Martin Bursík, ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, herečky Bára Hrzánová a Iva Pazderková a herec Milan Šteindler.

Kontakt: Kateřina Bursíková Jacques, tajemnice skupiny přátel Tibetu v Senátu Parlamentu ČR, Češi Tibet podporují, tel.: 603 167 937, cesitibetpodporuji@icloud.com
Videopozdrav neleznete zde:
Odkaz na videopozdrav


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu