odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Vláda zdržuje projednání korespondenční volby, ať zákon projedná bezodkladně

Vláda zdržuje projednání korespondenční volby, ať zákon projedná bezodkladně

22.07.2020

Senát projedná výzvu Vládě, aby projednala v co nejkratším termínu návrh zákona o správě voleb, který obsahuje zavedení korespondenční volby. „Nejen Češi v zahraničí čekají dlouhé roky na to, kdy bude konečně zavedena korespondenční volba. To se týká jak našich krajanů žijících v zahraničí, tak občanů, kteří tam pracují či jsou na dovolené. Je to pro ně důležité, aby mohli hlasovat a nemuseli se trmácet stovky a někdy i tisíce kilometrů na nejbližší české velvyslanectví,“ vysvětluje předseda Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Tomáš Czernin.

„Vláda má ve svém programovém prohlášení změnu zákona o volbách, přesto se zdráhá tento zákon, ač je připravený, projednat a tím oddaluje jeho projednání Sněmovnou. Reálně tak hrozí, že vláda bude vše zdržovat tak dlouho, že už nebude šance, aby současná Sněmovna zákon projednala, protože jí příští rok vyprší mandát. Pak spadne celý zákon pod stůl, což by asi hnutí ANO s ČSSD a komunisty přivítali,“ uvádí senátor TOP 09 Czernin.

S tím se nechtějí smířit členové komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí, a proto připravili usnesení, ve kterém žádají, aby Vláda v co nejkratším termínu tento zákon projednala. „Pevně věřím, že většina senátorů toto usnesení podpoří a Vláda konečně zákon pošle k projednání do Poslanecké sněmovny,“ dodává Czernin.

Rekonstrukce silnice mezi Ostravou a Opavou může pomoci celému regionu

Nejen pro region Opavska a Hlučínska je pak zásadní projednávání návrhu zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury. Přílohou zákona je totiž seznam prioritních staveb státu, mezi které už v minulém týdnu senátní hospodářský výbor, na návrh senátora Herberta Pavery, zařadil i dvě významné silnice v tomto regionu, tedy silnice I/11 a I/56 spojující Opavu s Ostravou.

„Pokud Senátem příloha v doplněném znění projde, bude to skvělá zpráva jak pro řidiče, kteří se snad konečně dočkají nezbytných obchvatů, tak pro obyvatele všech obcí, přes které denně projíždí desetitisíce aut. Jsem přesvědčený o tom, že je nejvyšší čas do našeho, mnohdy vládou opomíjeného regionu, opravdu zainvestovat a zvýšit tak nejen komfort řidičů, ale hlavně bezpečnost všech obyvatel. Stavbou těchto obchvatů se také výrazně zlepší životní prostředí v dotčených obcích,“ uvedl místopředseda TOP 09 a senátor Herbert Pavera.

Vláda musí efektivně využít peníze z EU

Navržený balíček na podporu a pomoc členských států po pandemii koronaviru je ze strany Evropské komise bezprecedentní nejen z hlediska objemu financí, ale také z hlediska financování, kdy se mají dodatečné prostředky půjčit na finančních trzích.

„I přes rozdílné zájmy jednotlivých členských zemí se při jednání lídrů EU podařilo dojednat kompromis, který má velký ekonomický efekt i mezinárodní přesah. Pro členské státy a jejich ekonomiky by bylo špatné, pokud by byly dále v nejistotě. Pro Českou republiku nyní bude klíčové, zda dokáže vláda peníze využít efektivně na takové projekty, které nás posunou kupředu, a ve srovnání s dalšími státy nám neujel vlak. Na mysli mám především investice do dopravní infrastruktury,“ říká první místopředseda Senátu Jiří Růžička.

VLADAN VANĚK, TISKOVÝ MLUVČÍ TOP 09


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu