odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Předseda Senátu Miloš Vystrčil odlétá v doprovodu devadesátičlenné delegace na Taiwan

Předseda Senátu Miloš Vystrčil odlétá v doprovodu devadesátičlenné delegace na Taiwan

29.08.2020

Z Letiště Václava Havla dnes odlétá předseda českého Senátu Miloš Vystrčil na dlouho očekávanou týdenní cestu na Taiwan. Na misi s podtitulem „Level Up“, která má ambici posunout dosavadní spolupráci s Taiwanem na další úroveň, jej doprovodí dalších sedm senátorů včetně 1. místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky.

„Účely cesty jsou tři. Budeme se snažit podpořit naše podnikatele v tom, aby navázaly dobré obchodní kontakty, uzavřely zajímavé kontrakty a tím došlo ke zlepšení konkurenceschopnosti naší ekonomiky, a to jak z hlediska exportu na Taiwan, tak z pohledu zvýšení taiwanských investic v České republice. V této oblasti také povedeme jednání s velkými taiwanskými firmami, které předběžně již projevily zájem investovat v České republice nebo se zde jiným způsobem etablovat. Zároveň se budeme snažit navázat vědecko-technologickou spolupráci a spolupráci v oblasti inovací, proto nás doprovází i zástupci akademické sféry a vysokých škol. Rovněž tak proběhne debata o kulturní výměně.

Tím druhým cílem je pak ukázat, že Česko je svobodnou, suverénní a demokratickou zemí a že naše parlamentní diplomacie je diplomacií, zejména pokud se to týká českého Senátu, která má zájem na tom, aby Česko vystupovalo tak, jak kdysi nastavili Václav Havel a Jiří Dienstbier, to znamená, že hájí svobodu a demokracii a hájí svoji suverenitu.

A zároveň, a to je ten třetí účel, že se také snaží spolupracovat a bude spolupracovat s demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo jiný přeje nebo nepřeje,“ říká předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Součástí senátní delegace jsou:

Miloš Vystrčil, předseda Senátu
Jiří Růžička, 1. místopředseda Senátu
Pavel Fischer, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost
Lumír Kantor, předseda Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku
Petr Šilar, člen Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a předseda Senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí
Lumír Aschenbrenner, místopředseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu
Tomáš Goláň, místopředseda Ústavně-právního výboru
Pavel Štohl, místopředseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice

Největší část celkem devadesátičlenné delegace tvoří zejména čeští podnikatelé, kteří reprezentují 36 firem. Na palubě letadla budou také dva zástupci agentury Czech Invest a Česko-tchajwanské obchodní komory.

„Na Taiwan vezeme řadu zajímavých českých firem. Mezi nimi jsou například StemCon, která jako jedna z mála na světě servisuje rafinérie přímo za provozu, a dostala se tak na celosvětový trh. Zajímavá je také technologická společnost OVERAX Technologies, která dodává tantal pro elektrotechnický průmysl, především pro výrobu kondenzátorů. Bez nich nefunguje dnes téměř žádný přístroj. Na podzim jej představila v Silicon Valley, nyní s ním míří za taiwanskými partnery. Těším se na to, co se nám podaří dojednat,“ říká předseda Česko-tchajwanské obchodní komory Pavel Diviš.

Během příštího týdne na Taiwanu proběhne kromě individuálních obchodních schůzek velké podnikatelské fórum a jednání s předními taiwanskými firmami, jako jsou například ACER, China Airlines, TEEMA nebo Taiwan Cooperative Bank.

Vědeckou a univerzitní sféru reprezentuje například místopředseda Akademie věd Zdeněk Havlas, rektor VŠCHT Pavel Matějka, prorektor ČVUT Radek Holý či Petr Bareš z České vesmírné aliance. Z českých samospráv se na cestu vydávají primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib či zástupci Kraje Vysočina. Za účelem navázání kulturní spolupráce vyráží do několika taiwanských měst také ředitelka Pražské filharmonie Kateřina Kalistová.

Zdroj: senat.cz, Sue Nguyen, 29.08.2020


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu