Kritika senátorů. Prezident Zeman se obrací na Ústavní soud ve věci, o níž má soud brzy nezávisle rozhodnout
01.02.2021
Reakce místopředsedů Senátu a předních zástupců tří senátorských klubů na skutečnost, že se prezident republiky Miloš Zeman obrátil na Ústavní soud ČR v souvislosti s ústavní stížností, kterou by soud mohl projednávat tento týden. Stížnost ohledně volebního zákona podala v roce 2017 skupina 21 senátorů napříč politickým spektrem, protože rozdělení volebních obvodů a kvorum 10 procent a více hlasů pro koalice považovala za diskriminační pro menší politické strany a za porušení principu rovnosti váhy hlasu.
„Prezident Zeman se několik dnů před avizovaným vyhlášením ústavního verdiktu k zákonu o volbách snaží vstoupit do celého procesu. Je zřejmé, že by rád ovlivnil jeho výsledek tak, aby se líbil právě jemu. Věřím, že prezidentovo jednání Ústavní soud posoudí jako protiústavní a nesprávné,“ říká předseda Senátorského klubu Starostové a nezávislí Petr Holeček.
„Nejenže jsme byli v minulosti několikrát svědky toho, že prezident Zeman nerespektuje zákony, ústavu ani rozhodnutí nezávislých soudů, nyní se je dokonce snaží ovlivňovat. Prezident se vůči Ústavnímu soudu snaží uplatnit výhradu, která ale podle zákona neexistuje, a vstupuje do procesu, ve kterém není účastníkem, navíc způsobem, který zákon nedovoluje,“ dodává 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička.
„Ze strany prezidenta jde o podkopávání samotných základů demokracie. Pokud by došlo ke změně volebního zákona a spravedlivějšímu rozdělení mandátů v rámci celé republiky, tak by vítěz voleb neměl jakýsi bonus v počtu zvolených poslanců. Po podzimních volbách bude nová vláda rozhodovat o zásadních věcech včetně dostavby bloků jaderných elektráren a nejen v tomto ohledu spatřuji velké nebezpečí v pokračujícím tandemu prezident Zeman a premiér Babiš, které spojuje jejich společná minulost před rokem 1989 i závazky vůči Rusku nebo Číně,“ myslí si místopředseda Senátu Jan Horník.
„Nezávislá justice je jedním z pilířů demokratického systému. Prezident Zeman proto nemá žádný puvoár k tomu, aby kroky Ústavního soudu komentoval nebo aby jej svými vyjádřeními ovlivňoval. Ač by se to někomu mohlo líbit, nejsme prezidentská diktatura, ale stále ještě demokratický stát," říká senátor Tomáš Czernin, 1. místopředseda Senátorského klubu ODS a TOP 09.
„Každá instituce má své kompetence a prezident je svým prohlášením ignoruje. Senátoři mají povinnost podávat ústavní stížnost, když vzniká podezření na porušování ústavy. Všichni soudní lidé by měli v souvislosti s ovlivňováním Ústavního soudu zbystřit pozornost. Ovlivňovat jakékoliv soudy je nepřípustné, i pro Miloše Zemana,“ komentuje situaci Lumír Kantor, 1. místopředseda Senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí.
„Prezident nemá v řízení o návrhu senátorů k volebnímu systému žádné procesní postavení. Jeho postup považuji za bezprecedentní ovlivňování nezávislého soudního rozhodnutí, a to pouhé dva dny před jeho výrokem. Je to jako z banánové republiky a za mne hrubé porušení ústavy,“ uvádí Stanislav Polčák, europoslanec a advokát zastupující skupinu senátorů.
Zdroj: www.senat.cz, Sue Nguyen, 1. 2. 2021