odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Volební změna by měla být přijata do konce května, říká v reakci na ÚS šéf Senátu

Volební změna by měla být přijata do konce května, říká v reakci na ÚS šéf Senátu

03.02.2021

Parlament by měl podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila a 1. místopředsedy Jiřího Růžičky schválit úpravu volebních pravidel do konce května, aby se mohly realizovat říjnové volby do Sněmovny. Ve středu to řekli novinářům v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu, který mimo jiné zrušil přepočet voličských hlasů na mandáty.

„Konec května je termín, který bych viděl jako rozumný,“ uvedl Vystrčil k možnosti přijetí novely. Věří tomu, že Sněmovna nevyužije celé své lhůty k projednání změn volebního zákona. Jeho novela by podle Vystrčila měl být přijata dříve než počátkem srpna, kdy bude třeba odevzdat kandidátní listiny. Parlamentní strany by se proto na podobě novely měly dohodnout během dvou tří měsíců, tedy do konce dubna, jak uvedl místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu STAN.

Předseda Senátu se kvůli dosažení parlamentní dohody na volebních úpravách rozhodl iniciovat schůzku šéfů poslaneckých a senátorských klubů. Jednání by se mělo uskutečnit nejpozději příští týden. Shodl se na tom s představiteli senátorských frakcí. Předsedovi sněmovny Radka Vondráčka (ANO) se zatím nedovolal, řekl.

K dosažení dohody by podle Vystrčila mohla přispět i schůzka předsedů parlamentních stran, kterou se rozhodl iniciovat ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Jeho úřad by ale měl podle předsedy Senátu vyčkat s variantami možných volebních úprav až na to, na jakých principech se zástupci parlamentních stran shodnou. Růžička s tím souhlasil.

ODS s TOP 09 a Starostové tvoří v Senátu dvě nejpočetnější frakce. Sněmovna nemůže v případě volebních zákonů Senát přehlasovat.

Zdroj: lidovky.cz; ČTK


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu