Český Senát vyvěšuje tibetskou vlajku
10.03.2021
Z rozhodnutí předsedy Senátu Miloše Vystrčila byla na Valdštejnském paláci poprvé vyvěšena tibetská vlajka. V rámci akce Vlajka pro Tibet připomíná oběti potlačeného národního povstání, které propuklo v hlavním tibetském městě Lhasa před 62 lety.
Senát už v roce 1998 pod vedením Petra Pitharta ve svém usnesení pověřil své představitele, aby aktivně vystupovali na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetu. „Vlajka pro Tibet a podobné akce nejsou prázdnými gesty. Veřejná a politická podpora ze svobodného světa je pro Tibeťany důležitá,“ říká současný předseda Senátu Miloš Vystrčil.
„Věnujme dnes chvilku svého přemýšlení a rozjímání lidem malého houževnatého národa, který v dalekých horách, stranou zájmu světa, zoufale bojuje ne už o svobodu a právo rozhodovat o sobě, ale o sebezachování,“ vyzývá 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička. „Připomeňme si nesamozřejmost a křehkost vlastní svobody, pocit spolupatřičnosti k těm, kdo nám pomáhali, i k těm, jimž nyní pomáháme my. Nepodléhejme představě, že upřít právo se tu a tam může tomu silnějšímu vyplatit a nám že se může vyplatit mlčení… Nemůže a my se zlu musíme bránit,“ dodává.
Podle chomutovského senátora Přemysla Rabase, který je předsedou senátní Skupiny přátel Tibetu, horní parlamentní komora znovu ukazuje, že havlovská politika založená na etických a morálních principech má v Česku silnou tradici. „Považuji za přirozené, že demokratické země podporují ty, kterým je svoboda upírána,“ říká Rabas.
Skupina přátel Tibetu v Senátu vznikla u příležitosti návštěvy předsedy tibetské exilové vlády Dr. Lobsanga Sangaye a z iniciativy místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové na podzim roku 2018. V roce 2019 byl předsedou skupiny zvolen senátor Přemysl Rabas. Skupina má dnes přes 20 členů a členek napříč politickým spektrem a spolu s obdobnou skupinou v Poslanecké sněmovně tvoří druhou nejpočetnější tibetskou parlamentní iniciativu na světě.
Zdroj: www.senat.cz; Sue Nguyen, 10.03.2021