odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Senátoři podpořili tibetskou výzvu k politickému bojkotu olympiády v Pekingu

Senátoři podpořili tibetskou výzvu k politickému bojkotu olympiády v Pekingu

24.01.2022

Místopředsedové Senátu Jiří Růžička a Jiří Oberfalzer společně se senátorem Přemyslem Rabasem a senátorem Markem Hilšerem se na půdě horní parlamentní komory setkali a zároveň podpořili Dhönduba Wangčhena, tibetského režiséra a bývalého vězně čínského režimu. Ten společně s Whangpem Thetongem z organizace „Campaign for Tibet“ navštívil Česko v rámci evropské tour, při které přesvědčuje vlády a zákonodárce k politickému bojkotu XXIV. zimních olympijských her v Pekingu.

„Pan Döndub Wangčhen nás příliš přesvědčovat nemusel, protože český Senát byl jednou z prvních parlamentních komor na světě, které k neúčasti politiků na hrách v Pekingu vyzvaly,“ připomněl loňské senátní usnesení 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička. Zároveň dodává: „Sportovkyním a sportovcům držím samozřejmě palce. Ovšem olympiádu v zemi, jejíž vedení rozhodně nehraje fair play, by neměl svou účastí podpořit žádný demokratický politik.“

„Stále máme v paměti olympiádu v Berlíně v roce 1936. Nechápu, jak může Mezinárodní olympijský výbor přidělit tento svátek fair play totalitní zemi. Genocida Ujgurů, potlačování svobody, náboženských a národních tradic v Tibetu, bezskrupulózní sinizace tohoto okupovaného území, demolice demokratického pořádku v Hongkongu, agresivní politika vůči Tchaj-wanu - to vše jsou doklady toho, že olympiáda do Číny nepatří. To ji příště může pořádat Severní Korea,“ uvádí místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer.

„Státem organizované násilí na Ujgurech, uzavření Tibetu a ničení místních tradic, věznění politických oponentů, skrytá kolonizace Afriky nebo šíření dezinformací v demokratických zemích – je opravdu hodně důvodů k distancování se od olympiády, kterou si místní režim přisvojil jako nástroj ke zlepšení své pošramocené pověsti. Jsem rád, že jsem našim tibetským přátelům mohl potvrdit, že sdílíme jejich postoj,“ vysvětlil senátor a předseda neformální senátní Skupiny přátel Tibetu Přemysl Rabas.

Döndub Wangčhen byl odsouzen k šesti letům vězení za film popisující zákulisí čínské olympiády konané v roce 2008. Přestože byl po propuštění na svobodu pod dohledem úřadů, podařilo se mu v roce 2014 uprchnout do USA.

„Když mě Čína věznila, veřejně se mě zastaly i mnohé české osobnosti. Moc si toho vážím a stejně tak si cením postoje českého Senátu. Bojkot čínské olympiády není prázdným politickým gestem. Je jasným vzkazem režimu, který za pozlátky pekingských her v roce 2008 nastartoval násilnosti proti Ujgurům a výrazně přitvrdil v omezování svobod Tibeťanů. Bylo by nemoudré Číně na tenhle trik znovu skočit,“ řekl Döndub Wangčhen, mimo jiné držitel Ceny Václava Havla za kreativní disent, kterou každoročně uděluje organizace Human Rights Foundation.

Tibetská delegace dorazila do České republiky na pozvání organizace „Češi Tibet podporují“. V úterý 25. ledna se Döndub Wangčhen setká s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou a se členy zahraničního výboru dolní komory parlamentu.

Zdroj: www.senat.cz


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu