odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Studenti debatovali v Senátu na téma česko-ukrajinských vztahů

Studenti debatovali v Senátu na téma česko-ukrajinských vztahů

25.05.2022

Pod záštitou 1. místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky se konala dnes v Jednacím sále Valdštejnského paláce žákovská a studentská konference s názvem „Dnes jsem jako senátor“. Mladí debatovali na téma, které rezonuje po celém světě, a to o válečném konfliktu na Ukrajině. Opět ukázali, že se zajímají o aktuální dění doma i v zahraničí a že jim není lhostejný osud druhých lidí. Ve spolupráci s Nadačním fondem Modrá rybka se na půdě horní komory Parlamentu konal již třetí ročník této konference, tentokrát dokonce za účasti předsedy Senátu Miloše Vystrčila a ukrajinského velvyslance v ČR Jevhena Perebyjnise.

„Dění na Ukrajině ovlivňuje naši společnost a má samozřejmě dopad i na děti a mladé lidi. Současná mladá generace vyrůstá ve svobodě a demokracii a často si ani neuvědomuje, jak křehké hodnoty to mohou být. Na Ukrajině se právě za svobodu a demokracii bojuje. Proto považuji za mimořádně důležité s žáky o situaci hovořit, zejména o pozadí celého konfliktu včetně vlny solidarity občanů, konkrétní pomoci ze strany vlády a dalších zemí, ale i své osobní zkušenosti z nedávné cesty na Ukrajinu, na které jsem byl společně s předsedou Senátu,“ uvádí 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička.

Velvyslanec Ukrajiny Jevhen Petrovyč Perebyjnis a historik Alexej Kelin v druhé části se studenty debatovali a předávali i jejich osobní zkušenosti. Na závěr simulace jednání skutečné horní komory studenti hlasovali o návrzích a přijali vlastní usnesení.

„Velmi nás těší a vážíme si faktu, že studenti rádi diskutují o palčivých a aktuálních tématech na půdě českého Senátu. Třetí řada této konference mě osobně zasáhla. Studenti se k tématu postavili velmi citlivě. Jejich zájem o dění na Ukrajině byl úžasný. Vzhledem k výjimečné situaci jsme dopředu účastníkům nabídli, aby pro jejich vrstevníky na Ukrajině připravili povzbuzující dopisy „Pomoc dobrým slovem“. My sami jsme netušili, že získáme mnoho osobních vzkazů, obrázků i dopisů plných naděje a odhodlání, které jsme na konferenci předali velvyslanci Ukrajiny. Těšíme se na další ročník a děkujeme za laskavou záštitou nad akcí 1. místopředsedovi Senátu a všem účastníkům,“ dodala ředitelka NADAČNÍHO FONDU MODRÁ RYBKA Lucie Lišková. Celé texty dopisů jsou k dispozici na webových stránkách: https://modrarybka.eu/

Kontakt pro novináře: Lucie Lišková, email: reditelka@modrarybka.eu, tel: 737 181 484 Lada Faldynová, 25.05.2022


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu