odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Ocenění Global Teacher Prize v Senátu. Vítězkou se stala Magdalena Málková

Ocenění Global Teacher Prize v Senátu. Vítězkou se stala Magdalena Málková

03.06.2022

Na půdě Senátu proběhlo pod záštitou prvního místopředsedy horní komory Jiřího Růžičky vyhlášení vítězů letošního ročníku Global Teacher Prize Czech Republic. Cenu pro inspirativní pedagogy získala prvostupňová učitelka Magdalena Málková ze základní školy Prosperity z Nové Vsi u Kolína. Na druhém místě porota ocenila učitele přírodopisu a dějepisu Daniela Pražáka z pražské Základní školy Strossmayerovo náměstí. Třetí místo obsadila Barbora Heřmanová, která učí matematiku, fyziku a informatiku na brněnském Gymnáziu Elgertova.

„Jeden z největších myslitelů a učitelů nejenom své doby Jan Amos Komenský věřil, že náprava společnosti je možná a cestou k nápravě je právě vzdělávání. Před půl rokem jsme možná netušili, jak aktuální bude v současnosti myšlenka opravdové nápravy společnosti. Ocenění pro inspirativní pedagogy je oceněním těch, kteří svým dílem přímo či nepřímo na myšlenku Komenského navazují a kteří svou úspěšnou a usilovnou prací v oblasti vzdělávání a vědění přispívají k nápravě věcí lidských, k zušlechtění a rozvoji společnosti,“ komentoval 1. místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Růžička.

Vítězku porota vybírala z deseti finalistů. „U mnoha finalistů vnímám silný příběh a pozitivní energii, se kterou k žákům přistupují. V rozhovorech s finalisty bylo možné zaslechnout zajímavé a progresivní náhledy na didaktiku, vzdělávání obecně a hlavně radost z učení,” popsal člen poroty Pavel Škramlík.

U vítězky Magdaleny Málkové porota ocenila její respektující přístup k žákům a to, jak klade důraz na individualitu každého z nich, praktikuje výraznou diferenciaci výuky a umí ve třídě vytvářet aktivní pracovní prostředí.

Všichni letošní finalisté, ale i účastníci minulých ročníků se společně sejdou na začátku srpna na letní škole finalistů GTP CZ. Právě ta má také pomoct naplnit poslání celé ceny Global Teacher Prize Czech Republic. Cílem ocenění je podpořit kvalitní pedagogy, napomoci redefinovat standardy učitelské profese a zvýšit prestiž učitelského povolání.

Lada Faldynová, www.senat.cz


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu