odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Konference v Senátu o neformálním vzdělávání hledala odpovědi, jak učit žáky odpovědnosti

Konference v Senátu o neformálním vzdělávání hledala odpovědi, jak učit žáky odpovědnosti

21.06.2022

Na půdě horní parlamentní komory se pod záštitou 1. místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky uskutečnila konference „Dobrodružstvím ke hvězdám“. Jejím cílem bylo ukázat, jak obohatit klasické vzdělávání o dobrodružství, které mladou generaci vybaví dovednostmi pro 21. století: odvahou, odolností a odpovědností. Konference se konala ve spolupráci se čtyřmi vzdělávacími institucemi: Nadace Pangea, Národní pedagogický institut ČR, Nadační fond dobrodružné výchovy v přírodě a Prázdninová škola Lipnice.

„Dobrodružná výchova posiluje odvahu a chuť objevovat svět, ale také odpovědnost za sebe sama i svoje okolí. Je proto třeba zaměřit se už ve škole na aktivity, které žáky zážitkem učí schopnosti řešit problém, překonávat překážky, správně se rozhodnout, napravit případnou chybu a nést za svá rozhodnutí zodpovědnost,“ shrnuje 1. místopředseda Senátu a bývalý ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.

Odborníci z oblasti pedagogiky, psychologie a byznysu v Hlavním sále Valdštejnského paláce hovořili o významu a pozitivním vlivu neformálního vzdělávání na to formální. Vystoupili také zástupci škol s konkrétními příklady, jak zavedli dobrodružnou výchovu v praxi. Hlavním posláním akce bylo dostat skutečné dobrodružství do výchovy mladé generace, a tím přispět k budoucí prosperitě České republiky.

„Svět se rychle mění a bude ho charakterizovat vzrůstající rozkolísanost, nejistota, složitost a nejednoznačnost. Jestli chceme uspět jako společnost, musíme učit mladou generaci odvaze, odolnosti a odpovědnosti za rozhodování v podmínkách velké nejistoty,“ vysvětluje Aleš Pokorný z Nadačního fondu dobrodružné výchovy v přírodě.

Kontakt pro média: Radek Hanuš, Národní pedagogický institut, mail: radek.hanus@npi.cz, tel.: 734 280 518

Zdroj: www.senat.cz


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu